Dinastinis juodakriaunis

Valdas Araminas, ''Meškeriotojas'' 2000 m.

Šeimininkas, kurio sodyboje prie Lavyso ežero nakvojau, duoną pusryčiams raikė peiliu su taip nugaląstais ašmenimis, kad iš geležtės buvo likusi siaurutė juostelė. Kiekvienąkart atpjovęs riekę, peilį jis padėdavo ant lentutės greta kepalo. Kai kažkas iš svečių norėjo paimti tą peilį sviestui tepti, šeimininkas padavė kitą:
- Šitas tik duonelei riekti, - tarė. Po pusryčių paklausiau, kiek tam peiliui metų.
- Nepasakyčiau, - atsakė šeimininkas, - juo ir mano tėvas duoną raikė. - Jis atidarė spintelę erdvios virtuvės kampe ir padėjo į vietą duonriekį ligi matinio spindesio delno nupoliruota rankena ir paėmė kitą.
-Šitas yra peilis, -paaiškino, rodydamas apgaląstą durklą, - kriuksėms skersti.

Spintelėje tvarkingai surikiuoti gulėjo peiliai visiems gyvenimo atvejams. "Peilaicis" - grybauti, "maželis" - velykiniams margučiams skutinėti, lenktinis - karklų vytelėms pjauti, "batsiuvinis" pakinktams taisyti, o paskutinis - peiliukas -juodadarbis viskam.

Klausiau gyvenimo išminties kupinų šeimininko žodžių, čiupinėdamas kišenėje skystoką neišgaląstą savo lenktinuką ir galvojau, kad mano peiliukas, kaip sakoma, neišlaiko kritikos. Pirktas atsitiktinai ir su išskaičiavimu, kad nebus gaila, jei įkris bežvejojant vandenin. O juk peilis svarbus dalykas ne tik gaspadoriui, bet ir žvejui. Su peiliu mes per ilgesnį laiką taip apsiprantame, kad nė duonos gražiai su kitu neatsirieksi. Užsukite į bet kurią dabar vadinamą ginklų parduotuvę - nuo peilių ir peiliukų gausybės apraibs akys, o išsirinkti nebus ką. Asortimentas tik iš pirmo žvilgsnio atrodo įspūdingas. Bet pusė jo - medžiokliniai peiliai, o kita pusė - tik vadinamojo "Rembo" peilio ir klasikinės "finkos" variacijos. Nuo pusmetrinio iki nagų krapštuko dydžio. Ir patarimo gero nesitikėkite, nes pardavėjas negali įsigilinti į jūsų poreikius, be to, jo uždavinys yra girti prekę ir sutikti su bet kokiais kaprizais, jis tučtuojau parodys dar vieną modelį, iš esmės tesiskiriantį nuo pirma siūlytojo tik kriaunų spalva arba geležtės ilgiu. Ir jei parduotuvės asortimente bus kas nors originalaus (ne iš Pakistano, Indijos, Kinijos ar Ispanijos dirbtuvių), tai tie modeliai bus parodyti pačioje pašnekesio pabaigoje, kai pardavėjas galutinai susidarys nuomonę, jog esate išrankus pirkėjas. Rezultatas - išeisite nieko nepešę.
Panaši situacija susiklostys žūklės įrankių parduotuvėje, nes visas asortimentas čia apsiribos geriausiu atveju dešimčia modelių, kurie niekuo nesiskiria nuo matytų kitur. Tiesa, padorioje parduotuvėje jums gali pasiūlyti ilgaašmenį "Fillet" klasifikacijos peilį, bet jūs tikriausiai jo nepirksite, nes nežinosite paskirties. Nors toks peilis meškeriotojui labai reikalingas. Ne tik praktine, bet ir estetine prasme.
Žodžiu, peilis - dalykas rimtas: reikia žinoti, kad kišenėje galima nešiotis ne ilgesne kaip 8 cm ilgio geležte peilį (išskyrus tuos, kurių pritaikymas yra grynai ūkinis arba kulinarinis), žinoti, kaip rinktis, kad geležtės plienas būtų geras ir atitiktų peilio paskirtį.
Jei ant peilio geležtės nėra firmos ženklo arba kito skiriamojo ženklo, plieno kokybę reikia vertinti iš akies. Tik nesitikėkite, kad Damasko plieną nusipirksite už penkis litus. Net ir už dešimt litų peilis bus su rūdijančia geležte, o žūklėje tai labai nepatogu, nes peiliukui teks nuolat maudytis, jis rūdys ir tada, kai valysite žuvį. Ir tikriausiai toks peilis netaps jūsų išrinktuoju. Kitas dalykas, kai ant geležtės rasite, sakysim, tokį įspaudą - "Stainless Stell Sweden". Tai jau garantija, kad geležtė pagaminta iš švediško plieno, apie kurio kokybę žino net moksleiviai. Vokiškas žymeklis "Solingen" arba šveicariškas "Victorinox" irgi bus gera garantija. Tai daiktai, pagaminti iš nerūdijančio plieno rūšių.
Žvejo peilis turi būti aštrus. Geriausiai galandami yra tie peiliai, kurių geležtės iš nelabai kieto plieno. Jei toks peilis teisingai pagaląstas, pakanka kelių brūkštelėjimų, kad jis vėl būtų aštrus. Kai kas žavisi kietaašmeniais peiliais, kurie be vargo įkerta kitų peilių ašmenis. Tačiau minkštesnio plieno peilis tinka visiems žvejybiniams darbams, o kie-taašmenis - storai virvei pjauti, skiedroms pasiskaldyti, medžio šakai nusipjauti...
Svarbiausia yra peilio paskirtis. Todėl grįžkime prie ilgaašmenių peilių su žymekliu "Fillet". Šių peilių geležtė siaura, šiek tiek išlenkta, labai aštri. Tokia forma lemia ir jo paskirtį. Tai peilis žuviai darinėti. Įgudus juo naudotis labai lengva ne tik nuvalyti žuvį, bet ir supjaustyti žuvieną vadinamaisias filė gabalėliais, atskirti nugurkaulį ir ašakas. Tokia yra šių peilių paskirtis ir lazdoms drožti jie netinka. Visa bėda, kad meškeriotojui įsigijus tokį peilį jis gana greitai "rekvizuojamas" žmonos į virtuvę, nes pjaustyti mėsą, daržoves, smulkinti virtus kiaušinius, valyti svogūnus yra nepamainomas, o svečiams užsukus užkandą galima taip meistriškai, tokiais plonais griežinėliais supjaustyti, kad pusė dar lieka... Šiuos peilius nuo seno gamina firma "Rapala". Jų modelių yra visai nebrangių, bet galima išsirinkti ir su Karelijos beržo rankena bei jį dariusio meistro monograma. Dabar nemažai šių peilių pagaminama su "Normark" ženklu. Ilgaašmeniai peiliai būna su makštimis ir lenktiniai. Be "Normark" gaminamų lenktinių ilgaašmenių, labai neblogi yra "Gerlach" ilgaašmeniai.
Mazgas ir žvejys - neperskiriami draugai. Išbrinko kokia virvelė, valas susipynė - ir be peiliuko neišsiversi. Tokiems pasikrapštinėjimams tiesiog nepakeičiami yra Prancūzijoje gaminami "Opinei" lenktinukai. Jų yra įvairių dydžių, kriaunos medinės (todėl peiliai nelabai skęsta), specialus pasukamas antgalis patikimai užfiksuoja ašmenis, kad jie neužsilenktų ir nesužeistų rankos. Neblogi ir "Ger-lach" lenktinukai. Svarbiausias tokio peilio privalumas vienašmenis, patogus nešioti liemenės kišenėje, dailus, lengvai galandamas. Tokį peilį, matyt, reikia rinktis ir tuo atveju, kai žūklėje naudojate replikes, kurių rankenėlėse paprastai įmontuoti priedai - atsuktuvėlis, yla, grąžtelis. Kai peiliukas atskirai - netgi tam tikras privalumas. Sakysim, ramiai galima tepti peiliuku ant sumuštinių sviestą be rizikos, kad maisto trupinėlių prisikimš į sudėtingo įtaiso išpjovas.
Kai kam gali pasirodyti labai patrauklus universalus peilis. Tarkime, su dviem geležtėm - didesne ir mažesne, žirklutėmis, yla, kamščiatraukiu, alaus butelių atidarytuvu, konservų peiliuku, pjūkleliu, dildėte, atsuktuvu ir t. t. Suprantama, kad žvilgsnis nejučia krypsta į garsųjį "Victorinox". Šis peiliukas buvo sumanytas kaip universalus Šveicarijos armijos kario ekipuotės peilis. Tačiau jo praktiškumu greitai susidomėjo keliautojai ir alpinistai, laborantai ir prekybininkai. Pasirodė naujos šio peilio modifikacijos. Teko matyti vos ne puskilogramį sveriantį "Victorinox", kuriame sutalpinti keliasdešimt įrankių, įskaitant reples, dantų krapštuką ir didinamąjį stiklą. Žinoma, toks peilis geras vežiotis automobilio dėklėje, o meškeriotojui užtenka ir daug lengvesnio, nes žvejys viską nešasi su savimi. Universaliuoju "Victorinox" dėl anksčiau minėtos priežasties nelabai patartina pjaustyti dešrą. Žinoma, peiliui nieko neatsitiks, bet teks dažnokai valyti, jei norėsite, kad jis estetiškai atrodytų.
Meškeriotojui, matyt, dar įdomesni nedidelės vokiečių firmos "Puma" gaminami universalūs peiliai. Juos gaminant įdėta daug rankų darbo, todėl kiekvienas peilis atrodo tobulas ir išbaigtas. Šių peilių išvaizda neabejotinai atitinka kokybę. Puikus ašmenų plienas, kriaunoms ir rankenėlėms naudojamos ne tik plastmasės, bet ir retos medžių rūšys, žvėrių nagai, dramblio kaulas. "Puma" gamina nelankstomus ir lenktinius peilius. Pirmojo varianto peilių dar galima išsirinkti ir iš kitų gamintojų asortimento, o lenktiniai peiliai yra absoliučiai originalūs. Teko čiupinėti peilį, kuris sukonstruotas taip, kad gali būti naudojamas kaip vėzdukas žuviai užmušti, "bezmėnas" žuviai sverti. Žinoma, jame yra ir kitų įtaisų - pjūklelis, karpiklis, yla.
Brangesnieji peilių modeliai paprastai komplektuojami su makštimis, kurios yra tiesiog būtinos, jei nutarsite išsirinkti didesnį peilį, kabinamą prie diržo. Toks peilis naudojamas ten, kur reikia didesnės jėgos: šaką nukirsti, kai beviltiškai užsikabina blizgė, eglišakių pripjauti nakvynei, švendrų tarpą žūklei išsivalyti, pasiskaldyti prakurų, stambią žuvį išskrosti ir supjaustyti mažesniais gabalais. Tai kietaašmeniai, sunkiau galandami peiliai. Todėl geriau būtų, jei pirmą kartą jį išgaląstų meistras. Peilių galandimas - pakankamai subtilus dalykas, kad į jį galima būtų nekreipti dėmesio. Pirma, peilis labai nedailiai atrodo subraižyta geležte, o antra, bukas peilis neparankus ir... pavojingas, nes būtent bukas peilis nuslysta nuo raikomo batono ir sėkmingai čirkšteli pirštą. Gaminama daug galąstuvų, bet, matyt, patys praktiškiausi ilgaašmeniams ir lenktiniams peiliams yra jau minėtos "Rapalos" gaminami V raidės formos galąstuvai. Tereikia kelis kartus pabrūžuoti peilio ašmenis įstačius į galąstuvą. Kieto plieno ašmenims reikalingi specialūs galąstuvai, o pagalandus peilį ne pro šalį jį ir nupoliruoti.
Jei jau paminėjome galimybę nusirėžti gabaliuką piršto, tai pridurkime, kad ji didžiausia ne lazdą drožiant, o žuvį darinėjant.
Praktiškiems meškeriotojams galima pasiūlyti specialią lentelę su įpjovomis (kad žuvis neslidinėtų) ir specialiu gnybtu žuvies uodegai pritvirtinti. Žinoma, lentelę daugiausia naudosite namie, o žūklės sąlygomis labai praverčia kevlarinė pirštinė, kurios peiliu neperpjausi, ja be vargo galima imti sterką ar ešerį už žiaunų ir skusti. Tokia pirštinė gali būti panaudota ir lydekų žūklėje - žuviai paimti ir įkelti į valtį. O kai trofėjinė lydeka netelpa į graibštą, šis būdas yra vienintelis laimikiui sugriebti.
Geram meistrui yra brangus jo įrankis. Stalius bet kam neskolins savo obliaus. Geras peilis irgi neskolinamas. O kol dar neišsirinkote savo juodakriaunio, kuris kada nors galbūt bus labai brangus jūsų sūnui ar anūkui, atminkite, peilis turi patikti... Kaip meškerė, kaklaraištis, patiekalas... Kaip rytas žūklėje.
Ne tik virtuvėje, bet ir žūklėje be peilio neišsiversi. Ne veltui gerą peilį meškeriotojas pasiriša virvele, įverta į liemenės kilputę. Vanduo niekada negrąžins tau daikto, su kuriuo susigyvenai ir jis galbūt tapo tavo žūklės talismanu.

 

GIKO peiliai

Peiliai.net

peiliai_net

Ginalas

Ginalas-100x100px.jpg 

galandimo-paslaugos.jpg

Foruminis-peilis

view counter

view counter
Sužinokite daugiau
view counter

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

view counter
  © 2024 Peilininkų asociacija  
hostingas su 10% nuolaida