Diskusijų forumai

www.peilininkai.lt

Dabar yra 2024-04-19- 11:24

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 231 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Kitas
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 2011-05-26- 10:19 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2011-02-20- 23:21
Pranešimai: 133
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
O jūs šnekate apie tikrąją pinti (juodu vidumi) ar netikrąją pinti (geltonu vidumi), netikrosios pinties esu radęs daug, bet dar neteko rasti tikrosios pinties.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2011-05-26- 13:49 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10043
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius

meskas rašė:
O jūs šnekate apie tikrąją pinti (juodu vidumi) ar netikrąją pinti (geltonu vidumi), ...


Kolegos kalba apie Tikrąją pintį (lot. Fomes fomentarius). Tai vienintelė pinčių rūšis, auganti Lietuvoje. Jos vidus rudas, o rudumo atspalviai g.b. įvairūs, priklausomai nuo grybo amžiaus ir medžių rūšies ant kurių auga.


Kempinė.jpg


_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2011-05-26- 14:34 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-12-18- 10:22
Pranešimai: 1371
Miestas: Vilnius
Vykintas rašė:
Kažkaip jau porą metų nerandu pinties su gausiu minkštimu, visur vienos poros, gal tiesiog nesiseka, pavyzdžiui pernai pas man pamerkyje visos pintys baisiai kirmijo, žiūrėsim kaip bus šiemet.


O juodgrybio (čaga rus. ) neteko rasti ? Ta geriau tinka. Paprastą pintį bandžiau apdoroti salietra , tačiau rezultatai nedžiugino. Reiks pabandyti pažaisti su pelenais.

_________________
http://laidas.weebly.com/


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Čiaga, visai kitas dalykas,
StandartinėParašytas: 2011-05-26- 15:11 
Atsijungęs
LPA narys

Užsiregistravo: 2010-09-13- 15:48
Pranešimai: 155
Miestas: Andrioniškis
Čiaga, visai kitas dalykas, jinai juk auga kaip koks rauplėtas gumbas ir jokių minkštų dalių neturi.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Auga tai auga, ir idealiai
StandartinėParašytas: 2011-05-26- 15:29 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-12-18- 10:22
Pranešimai: 1371
Miestas: Vilnius
Auga tai auga, ir idealiai ugniai tinka skelti, ti va bėda, kad nerandu tokios. Nors girdėjau, kad auga ir pas mus. Man ji idealiai tiktų ugnies stūmokliui.(Firepiston angl.)

_________________
http://laidas.weebly.com/


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Silkinas rašė: Man ji
StandartinėParašytas: 2011-05-26- 17:08 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10043
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Silkinas rašė:
Man ji idealiai tiktų ugnies stūmokliui.(Firepiston angl.)


"Ugnies stūmokliui" sėkmingai g.b. naudojama ir pintis, ir apanglėjusio medvilninio skuduro gabaliukas, ir viksvos "konkorėžio" plaušai ar bet kokia kita lengvai užsideganti medžiaga. ;)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2011-05-26- 17:56 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-12-18- 10:22
Pranešimai: 1371
Miestas: Vilnius
Aš dabar ir naudoju anglinį audinį. Viksvos ar konkorėžio plaušų nebandžiau. Panašiai turėtų užsidegti ir sutrūnijęs mežio gabalėlis, bet man tai nepavyko jo padegt.

_________________
http://laidas.weebly.com/


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Pasirodo kalbama apie šiek
StandartinėParašytas: 2011-05-26- 21:22 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2011-02-20- 23:21
Pranešimai: 133
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Pasirodo kalbama apie šiek tiek kitką :) , aš turėjau omenį "true tinder fungus" yra "Juodasis beržo grybas" Inonotus obliquus sterilis - Lietuvoje augantis grybas, vaisiakūnis be vamzdelių, kietas, rudos, arba beveik juodos spalvos, sporų jis neišaugina - tai sterili ižulniojo skylenio forma, auga daugiausia ant beržų sužalotose vietose, rečiau ant alksnių ar kitų lapuočių. Musų respūblikoje gana dažnas. Nors man neteko jo surasti :) O pasak Kochanskio, Pintį supjausčius plonai ir išdžiovinųs ir naudojant kaip smilkalą - puikus repelentas nuo uodų. Panašių grybų rūšių Lietuvoje tikrai ne viena auga yra - Pieniškoji baltapintė, karčioji baltapintė, tikroji raudonpintė, kamščiapintė apdegelė, ir dar daug....


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2011-05-26- 22:06 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10043
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
meskas rašė:
Panašių grybų rūšių Lietuvoje tikrai ne viena auga yra - Pieniškoji baltapintė, karčioji baltapintė, tikroji raudonpintė, kamščiapintė apdegelė, ir dar daug....


Tikroji pintis, skirtingai nei kitos kempininių grybų rūšys (kurių Lietuvoje auga virš 100 rūšių), užaugina didelę, kamštišką tramą, kuri senovėje buvo plačiai panaudojama ne vien tik ugniai ižiebti.
Kitų kempininių grybų trama taip pat gali būti naudojama vietoj pinties, bet tramos ten būna nedaug ir daugumos rūšių ji yra gan minkšta, tad virinant ar mirkant "pelenų košėje" visai ištęžta.

O "Juodasis beržo grybas" - tai Įžulnusis skylenis (lot. Inonotus obliquus), kuris priklauso visai kitai grybų šeimai. Jis taip pat turi kietą tramą, bet ji trapesnė nei pinties nors iš bėdos įžiebimui taip pat tinka.
Ir senovėje ir dabar Įžulnujį skylenį labiau vertina kaip vaistinį augalą, o ir aptinkamas jis žymiai rečiau, nei Tikroji pintis.

Taigi Tikroji pintis - tai ir yra "true tinder fungus". ;)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2011-05-26- 23:31 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2011-02-20- 23:21
Pranešimai: 133
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Pagal MORS KOCHANSKI bent jau taip jis rašo savo knygoje "true tinder fungus" tai yra juodasis beržo grybas, o pagal aprašymus mūsiškė tikroji pintis tai "false tinder fungus"... tai nežinau dabar kaip ten iš tikrųjų.. :-/

tai netgi per daug sutapimų, knygoje jis rašo, kad rusai naudodavo šį grybą vaistiniams preparatams, be to pridėta nuotrauka turinti beržo žievės liekanų ant grybo, o lietuviškoje knygoje "Lietuvos grybai" rašoma būtent tą patį - kad kartais lieka žievė ant grybo bei jis naudojamas medicinoje .... :)

Be to - googlas meta nuotrauką to pačio grybo kaip ir Kochanskio knygoje.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema:  Nežinau, kas pirmasis
StandartinėParašytas: 2011-05-26- 23:56 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10043
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius

 Nežinau, kas pirmasis paskleidė šį klaidingą Įžulniojo skylenio apibūdinimą kaip "true tinder fungus", bet ir anapus atlanto "tinder fungus" - visuomet buvo Fomes fomentarius arba mūsiškai - Pintis. Neabejoju, kad mūsų protėviai ir mikologai ne veltui būtent šį grybą pavadino "pintimi" arba "tinder fungus". Skylenis gi labiau išgarsėjo kaip vaistinė "čaga". :)


Iš savo patirties galiu pasakyti, kad išdžiovinti ir paruošti Pintį žymiai lengviau nei Skylenį, kurio trama turi savyje daugiau drėgmės ir jeigu džiovinimas užtrunka arba nepakanka ventiliacijos, grybas pradeda aktyviai pelyti. Ypač vasara. Su Pintimi vienintėlė problema - reikia surasti nesukirmijusią. :D O Skylenis nekirmyja. Tačiau radęs Skylenį, aš jo tikrai nenaudočiau pakuroms, o pasilaikyčiau kaip tonizuojantį ir aktyviomis medžiagomis turtingą užpilą arbatai. Na ir smilkalas iš Skylenio neblogas.


Beje, Rusijoje kaip pintį (rus. трут) dar naudoja ir kitą grybą, kuris vadinasi "трутовик плоский" - Plokščiasis blizgutis (lot. Ganoderma applanatum). Jo trama plonesnė, bet paruošimas toks pats, kaip ir Pinties.


_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Man kadais senolis Mortūnas
StandartinėParašytas: 2011-05-27- 7:51 
Atsijungęs
LPA narys

Užsiregistravo: 2010-09-13- 15:48
Pranešimai: 155
Miestas: Andrioniškis
Man kadais senolis Mortūnas iš Lynežerio pasakė, kad ugniai įkurti tinka tik pintis nuo beržo. Nuo to laiko man viskas aišku, ir pintį teisingą randu ir ugnį užkuriu :).


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Visgi už balos tikrąja
StandartinėParašytas: 2011-05-27- 9:00 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-12-18- 10:22
Pranešimai: 1371
Miestas: Vilnius
Visgi už balos tikrąja pintimi ir vadina tą juodgrybį, o"Arklio kanopą" vadina"falšyvu". Gal ten taip įprasta. Yprastai ši pintis mėgsta gyventi ant negyvų medžių, daugiausia beržų.
Juodgrybis turi antivėžinių savybių, gal dėl to pas mus ir nepavyksta jo rasti.

_________________
http://laidas.weebly.com/


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2011-05-27- 13:43 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10043
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Silkinas rašė:
Visgi už balos tikrąja pintimi ir vadina tą juodgrybį, o"Arklio kanopą" vadina"falšyvu". Gal ten taip įprasta. Yprastai ši pintis mėgsta gyventi ant negyvų medžių, daugiausia beržų.


Taip ir plinta klaidinga informacija... XD
Pirma: "tikrąja pintimi" Skylenį pradėta vadinti visai neseniai ir toks pavadinimas plinta tik tarp "buškrafterių" (matyt Kochanskio knygos "dėka"). Šiaip jau, "tikroji pintis" - tai ir yra grybas Tikroji pintis. Net ir "už balos". ;)
Antra: Skylenis auga ant gyvų medžių, o medžiui nudžiuvus - nustoja augti. Būtent dėl to, kad auga ant gyvų medžių, jo trama turi daugiau drėgmės nei Tikrosios pinties ir prieš naudojimą Skylenį reikia džiovinti. Beje, medicininiams tikslams tinka tik Skylenis nuo gyvų beržų.

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2011-05-31- 19:36 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2011-01-07- 11:23
Pranešimai: 71
Miestas: Kaunas
Kolegos norėčiau reabilituoti lenką Mors'ą Kochansky. Jis kalbėdamas apie "true" ir "false" tinder fungus omenyje turi ne ką kitą, o savybes kuriomis pasižymi šie abu grybai. True tinder fungus yra todėl, kad jam paruošti (Skyleniui) nereikia jokių papildomų apdirbimų, rauginimų ir pan. False tinder fungus yra todėl, jog tai tik iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip "tinder"- o iš tikro tą arklio kanopą dar reikia sugebėti apdirbti, kad ji taptų proktiškai panaudojama su skiltuvu ir titnagu. Tik tai ir turėjo omenyje gerbiamas autorius.

Beje. Sveiki visi, buvau offline. Keičiu gyvenamą vietą... daug reikalų :D


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 231 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Kitas

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 17 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Pereiti į:  
cron
Veikia su phpBB® Forum Software © phpBB Group Color scheme by ColorizeIt!
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007