Diskusijų forumai

www.peilininkai.lt

Dabar yra 2024-03-29- 11:18

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 2012-10-23- 2:14 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2012-10-23- 0:34
Pranešimai: 5
Miestas: Klaipėda
Sveiki,
Seniai skaičiau šį forumą ir susidarė ispudis kad čia yra nemažai kompetetingu žmoniu. Jei gausiu gerą patrimą- reiškia neveltui kankinau klaviaturą :)

Situacija tokia: turiu peilius (na ne peiliai, o tiesiog 200mm X 20mm X 0,5mm geležtes, viena ilgoji puse aštri). Toks peilis tvirtinasi ant sumo roboto priekio ir skirtas palisti po priešininku, kad galima butu ji lengviau nustumti nuo ringo. Tai va, mane labai domina šiu peiliu aštrumo klausimas. Iš gamyklos peiliai ateina pakankamai aštrus, bet aš norečiau pasiekti maksimalu (dar didesni) aštrumą.
Tam man reikia:
a) tureti prietaisą/budą kaip pasiekti didesni aštrumą;
b) išmatuoti/ivertinti/palyginti gamyklinį ir patobulintą aštrumą.

Del a) punkto didžiausia problema man peilio ilgis (20 cm). Neradau "fixed-angle prietaiseliu" kurie galetu galastyti tokio ilgio peilius. Be "prietaiselio" bijau nesusitvarkysiu, bent pradžiai. Gal kas patars tinkama "prietaiseli"? Man reikia stabiliai atkartojamo rezultato.

Del b) punkto žiuriu į usb 400X-500X mikroskopą. Mačiau ašmenų fotkes darytos su tokiais mikroskopais- pakankamai didina kad galima butu spresti apie ašmenu aštrumą. Gal kas patars kaip geriau/pigiau/objektyviau ivertinti aštrumą? Nagu braukti nesiulykite, man reikia 100% objektyvumo. Tik nesupratau kodel tu mikroskopu kaina svyruoja nuo 40 iki 400 doleriu prie labai panašiu (jei ne identišku) parametru. Any ideas?

Gruodi važiuoju į Japoniją kovoti dėl sumo robotu čempiono titulo, jūsų patarimai labai praverstu.
Ačiū!

p.s. jei kas gali profesionaliomis rankomis mano turimus peilius davesti iki nerealaus aštrumo, galime aptarti kada ir kiek. Suprantu kad rezultatas nera garantuotas, bet meginti vis tiek verta.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Jeigu atsakyti iš esmės ir
StandartinėParašytas: 2012-10-23- 5:03 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10033
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Jeigu atsakyti iš esmės ir trumpai - 200x20x0,5(???) mm geležtę maksimaliai aštriai užgaląsti galima tiek su šlifavimo popieriumi patiestu ant stiklo, tiek su galandimo akmenimis, tiek ir su bet kuria galandimo sistema, pvz. Lansky ar panašios konstrukcijos kitų gamintojų.
Tačiau jeigu galandytojas neturi galandimo įgūdžių - nepadės joks įtaisas. Nes pirma teks išmokti su tuo įtaisu galąsti, kadangi kiekvienas jų turi savų ypatumų.
Kas Klaipedoje galėtų gerai užgaląsti - nežinau. Gal kiti kolegos iš pamario ką parekomenduos.

Ašmenų kokybei objektyviai įvertinti pilnai pakanka ir paprasto x30 padidinamojo stiklo. Tik reikia gero apšvietimo.
Mikroskopų kaina priklauso nuo konstrukcijos, optikos kokybės ir gamintojo vardo.

Dėl kitko, gal tai ir ne mano reikalas, bet norėčiau paaiškinti, kad sumo roboto peilio aštrumas - sureikšmintas klaidingai.
Priešininko robotui pakelti svarbus geležtės nuolydžio ir užgalandimo kampas bei ašmenų lygumas, o ne ašmenų aštrumas. Nes priklausomai nuo plieno rūšies ir TA, aštri ašmenų briauna būna keliolikos ar max kelių mikronų storio.
Jokio roboto šarvas prie grindų tiek nepriglunda, nes pačios ringo grindys nėra visiškai lygios.
Todėl jokio ypatingo aštrumo čia ir nereikia. Nekalbant jau apie tai, kad aštrus peilis bus tik iki pirmų smūgių į priešininko peilį ar šarvus. Po to ant plonos ašmenų briaunos atsiras užvartos ar ištrupėjimai (priklausomai nuo peiliui panaudoto plieno), kurie trukdys įsiskverbimui po priešininkų.
Taigi, norint peiliu sėkmingai palįsti po priešininko robotu, kad jį kilstelėti ir nustumti, reikia tinkamai suprojektuoti peilio geometriją ir suformuoti kiek įmanoma lygesnią ašmenų briauną. O patys ašmenys gali būti ir buki. Tokie jie netgi mažiau nukentės nuo smūgių, todėl geriau ir ilgiau atliks savo paskirtį kovoje. ;)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Ačiu Vladai už
StandartinėParašytas: 2012-10-23- 7:41 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2012-10-23- 0:34
Pranešimai: 5
Miestas: Klaipėda
Ačiu Vladai už komentarą!

Taip, aš suprantu kad be "prietaiselio" reikia atidirbti judesius. Už tai aš ir ieškau kelių variantų: kad "tuoj ir dabar" kas nors pagalastytu turimus peilius prieš varžybas, o paskui jau pats pramoksiu su "prietaisu" ar be jo..

Dėl peilio aštrumo: noriu tiesiog papasakoti kaip vyksta kova. Robotai dažniausiai pastatomi ant ringo "veidas į veidą", tai yra jie praktiškai visalaik mato vienas kitą nuo kovos pradžios iki pabaigos. Taigi atakuoti priešą į šoną yra gan sudetinga, nebent priešas apsižioplina arba yra labai lėtas. Robotai peilius dažniausiai turi tik priekyje, todel jie pastoviai centruojasi į priešą, kad pirmas susidurimas butu butent priekiais. Tokiu atveju butent peilio aštrumas yra svarbiausias faktorius. Jei kalbame apie matematinį modelį, tai iš principo yra du etapai (veliau pridesiu eskizus):
a) pirmiausias susidurimo momentas, kai abieju peiliu ašmenis tik susiliečia. Labai išdidinus vaizdą iki pačiu ašmenu galiuku, pjovimo kampo apvalumas gali buti vaizduojamas apskritimu (žiurint iš šono), aštresnio diametras mažesnis, bukesnio- didesnis. Savaime aišku, mažesnis apskritimas palis po didesniu (nežiurim dabar i susilietimo tangentos kampą ir į medžiagu tvirtumą)
b) bukesnis peilis jau užšoko ant aštresnio ir čiuožia juo paviršiumi.

Peilio ilgaamžiškumas visiškai neturi reikšmes. Praktika rodo, kad jei peilis gerai palenda po priešu, jis minimaliai pasižeidžia netgi po keliu frontaliniu susidurimu. Bet visada yra galimybe pakeisti peilį į naują, tai iš principo galima daryti nors po kiekvienos kovos- peilis tvirtinasi su dviguba lipnia juosta (kaip nekeista, labai patikimai laiko).

Taip, yra sprendimu kaip apskritai eliminuoti aštrumo įtaka, bet čia aš norečiau padiskutuoti butent apie aštrumą (nes sumo kovu specifika nevisiems gali buti idomi) :).


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Ir dar apie aštrumo
StandartinėParašytas: 2012-10-23- 7:55 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2012-10-23- 0:34
Pranešimai: 5
Miestas: Klaipėda
Ir dar apie aštrumo įvertinimą su 30x padidinimo stiklu. Juk keliu mikronu briaunos nesimato su tokiu didinimu. Nuolydžiu kokybe matosi, bet juk man reikia butent pačią briauną matyti? Ar aš klystu? Gal į briauna užtenka iš nuolydžio šono žiureti (o ne statmenai)?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Labas, pritariu Vlado
StandartinėParašytas: 2012-10-23- 9:19 
Atsijungęs
Klubo narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010-06-24- 21:40
Pranešimai: 3312
Miestas: Kaunas
Labas, pritariu Vlado išsakytoms mintims ir manau, kad to peilio aštrumas tik antrinis (jei ne paskutinis) dalykas.;) Robotui judant ringo paviršiumi dėl vibracijos ta mikroninė tolerancija praranda prasmę, nors matematiškai tau ir išeitų, kad tai turi įtakos, realybė yra kitokia ;) Kiek teko peržvelgti tas robotų kovas youtube tai IMHO būtent geometrija ir padeda laimėti. Iš principo vietoj peilio ten galėtų būti net ne peilis o eilė konusinių spyglių ir jie atliktų tą pačią funkciją. Jei turi nufilmuotą kokią savo roboto kovą galėtum įmesti nuorodą į youtube - būtų ir mums aiškiau.;)

_________________
Information is a weapon of mass destruction...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: rodman rašė: Ir dar apie
StandartinėParašytas: 2012-10-23- 12:28 
Atsijungęs
LPA narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-12-16- 8:42
Pranešimai: 2295
Miestas: Raudondvaris, Kauno r.
rodman rašė:
Ir dar apie aštrumo įvertinimą su 30x padidinimo stiklu. Juk keliu mikronu briaunos nesimato su tokiu didinimu. Nuolydžiu kokybe matosi, bet juk man reikia butent pačią briauną matyti? Ar aš klystu? Gal į briauna užtenka iš nuolydžio šono žiureti (o ne statmenai)?

Klysti. Nesenai Vladas išdavė paslaptį, su kokia lūpa jis vertina ašmenis. pasirodo su tokia http://www.ebay.com/itm/2-1-30x-60x-Min ... 1465504%26
Turiu 200x usb mikroskopą, bet pasirodo kad su tokiu plastikiniu žaisliuku briauna matosi žyyyymiai geriau. Visa emė pašvietime.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: rodman rašė: Dėl peilio
StandartinėParašytas: 2012-10-23- 15:07 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10033
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
rodman rašė:
Dėl peilio aštrumo: noriu tiesiog papasakoti kaip vyksta kova. Robotai dažniausiai pastatomi ant ringo "veidas į veidą", tai yra jie praktiškai visalaik mato vienas kitą nuo kovos pradžios iki pabaigos. Taigi atakuoti priešą į šoną yra gan sudetinga, nebent priešas apsižioplina arba yra labai lėtas. Robotai peilius dažniausiai turi tik priekyje, todel jie pastoviai centruojasi į priešą, kad pirmas susidurimas butu butent priekiais. Tokiu atveju butent peilio aštrumas yra svarbiausias faktorius. Jei kalbame apie matematinį modelį, tai iš principo yra du etapai (veliau pridesiu eskizus):
a) pirmiausias susidurimo momentas, kai abieju peiliu ašmenis tik susiliečia. Labai išdidinus vaizdą iki pačiu ašmenu galiuku, pjovimo kampo apvalumas gali buti vaizduojamas apskritimu (žiurint iš šono), aštresnio diametras mažesnis, bukesnio- didesnis. Savaime aišku, mažesnis apskritimas palis po didesniu (nežiurim dabar i susilietimo tangentos kampą ir į medžiagu tvirtumą)
b) bukesnis peilis jau užšoko ant aštresnio ir čiuožia juo paviršiumi.

Peilio ilgaamžiškumas visiškai neturi reikšmes. Praktika rodo, kad jei peilis gerai palenda po priešu, jis minimaliai pasižeidžia netgi po keliu frontaliniu susidurimu. Bet visada yra galimybe pakeisti peilį į naują, tai iš principo galima daryti nors po kiekvienos kovos- peilis tvirtinasi su dviguba lipnia juosta (kaip nekeista, labai patikimai laiko).

Taip, yra sprendimu kaip apskritai eliminuoti aštrumo įtaka, bet čia aš norečiau padiskutuoti butent apie aštrumą (nes sumo kovu specifika nevisiems gali buti idomi) :).


Kaip gerai ir aštriai išgaląsti - yra atskira tema, taigi čia galim padiskutuoti apie aštrumo įtaką sumo robotų kovose. :)

Kalbant apie matematinį modelį, jame reikėtų atsižvelgti dar į keletą faktorių, kurie eliminuoja ašmenų briaunos aštrumo reikšmę. Tai susiduriančių peilių nelygegretumas (pvz. dėl ringo paviršiaus nelygumų ar roboto svyravimų) ir peilių vibracija.
Kaip kolega GAdas minėjo, dėl šių faktorių mikroninė tolerancija, taikoma ašmenų briaunai, praranda praktinę reikšmę makro lygmenyje, kuriame realiai sąveikauja peiliai.
Žiūrint kovų videoįrašus, labai akivaizdžiai matosi, kad po priešininko peilio apačia lengviau palenda toks roboto peilis, kuris stabiliau priglunda prie paviršiaus ir turi optimalų peilio atakos kampą.
Teoriškai, peilio prigludimą galėtų užtikrinti pvz. spyruoklinis įtaisas, spaudžiantis peilio ašmenis prie grindų paviršiaus (prispaudimo jėgą reikėtų paskaičiuoti atsižvelgiant į roboto svorį). Jis gesintų vibracijas ir neleistų peilio ašmenims atitrūkti nuo grindų, o tai savo ruožtu padidintų tikimybę palysti po priešininko peiliu.
Žodžiu, ašmenų aštrumas, o tiksliau - mažesnis ašmenų briaunos storis (briaunos viršūnės skersmuo), dviejų peilių susidūrimo atvejų turės įtakos tik tuomet, jeigu peiliai susiduria absoliučiai lygiagrečiai ir atakos kampas yra vienodas.
Praktiškai, atsižvelgiant į ringo paviršiaus nelygumus, roboto svyravimus ir peilių vibraciją, tai beveik neįmanoma situacija.
Todėl siūlyčiau siekti ne peilio aštrumo mikro lygmenyje, o apsvarstyti galimybes padidinti peilio įsiskverbimo po priešininko peiliu galimybes makro lygyje. :)

Kalbant apie ašmenų briaunos apžiūrą, padidinimas x30 pakankamas, kad įvertinti užgalandimo kokybę. Didesnis didinimas leis pamatyti pvz. abrazyvo dalelių paliktas žymes ant ašmenų nuolydžio paviršiaus ir ašmenų briaunos reljefą, bet tai visiškai nebūtina, kai su mažesniu didinimu matoma, kad nėra užvartos ar ištrupėjimų, kas garantuoja, jog ašmenų aštrumas maksimalus (priklausomai nuo plieno rūšies ir abrazyvo smulkumo).

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2012-10-25- 20:28 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2012-10-23- 0:34
Pranešimai: 5
Miestas: Klaipėda
Linuks rašė:
Turiu 200x usb mikroskopą, bet pasirodo kad su tokiu plastikiniu žaisliuku briauna matosi žyyyymiai geriau

Ačiu, butent tai ir norejau išgirsti- praktinį palyginimą usb mikroskopą su lupą. Nors po ilgu pasvarstymu nusipirkau ir lupą ir nebrangu usb mikroskopą pažaidimui.

GAdas rašė:
Robotui judant ringo paviršiumi dėl vibracijos ta mikroninė tolerancija praranda prasmę

Visiškai teisingai. Nejudantis peilis yra geriau nei judantis, tai faktas. Japonai irgi tai supranta ir naudoja. Todėl mano robotas dažniausiai laukia kol priešas pats atvažiuos, arba artinasi prie priešo mažais zingsniais su didesnemis pauzemis.
Čia seno roboto video su 1000 fps kamera(žiurėti su HD quality)
http://youtu.be/y1Fl2F3vzmw
Robotų kovos:
http://youtu.be/5nkNxO7xUmE

_Vladas_ rašė:
Teoriškai, peilio prigludimą galėtų užtikrinti pvz. spyruoklinis įtaisas, spaudžiantis peilio ašmenis prie grindų paviršiaus

Taip, yra įvairių konstrukcijų prispaudėju. Jie yra butini. Nemačiau nei vieno roboto be prispaudėjo. Kadangi magnetai spaudžia robotą prie ringo su ~100 kg jėga, tai dalis tos jėgos panaudojama peilio prispaudimui nebloginant kitų roboto charakteristikų (pvz ratų prispaudimo jėgos).

Cituoti:
dviejų peilių susidūrimo atvejų aštrumas turės įtakos tik tuomet, jeigu peiliai susiduria absoliučiai lygiagrečiai ir atakos kampas yra vienodas.

Iš pirmo žvilgsnio- taip. Bet jei peiliai susiduria nelygiagrečiai, saveikauja vieno peilio briauna su kito peilio kampu (kraštu). Geometriškai tai yra ta pati "aštrumų kova".
Teoriškai atrodo (žr. priedą "Eskizas") kad susidurimo metu peilis #2 turi pranašumą (peilis #1 pareina kampu). Bet man buvo ir tokiu atvėju, kad peilis #2 užšokdavo ant priešininko. Aš manau, kad nepriklausomai nuo susidurimo kampo, laimi aštriausias (su salygai kad peiliai nešokinėja). Žr. priedą "Aštrumų kova".

Cituoti:
Todėl siūlyčiau siekti ne peilio aštrumo mikro lygmenyje, o apsvarstyti galimybes padidinti peilio įsiskverbimo po priešininko peiliu galimybes makro lygyje.

Tai a)nejudėti; b)naudoti efektyvu peilio prispaudėją; c)atsitraukti nuo puolančio roboto ir apgaulingu maneuru bandyti atakuoti iš šono(50/50 ar pasiseks, galima ir nukentėti)


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: rodman rašė: Iš pirmo
StandartinėParašytas: 2012-10-25- 21:06 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10033
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
rodman rašė:
Iš pirmo žvilgsnio- taip. Bet jei peiliai susiduria nelygiagrečiai, saveikauja vieno peilio briauna su kito peilio kampu (kraštu). Geometriškai tai yra ta pati "aštrumų kova".
Teoriškai atrodo (žr. priedą "Eskizas") kad susidurimo metu peilis #2 turi pranašumą (peilis #1 pareina kampu). Bet man buvo ir tokiu atvėju, kad peilis #2 užšokdavo ant priešininko. Aš manau, kad nepriklausomai nuo susidurimo kampo, laimi aštriausias (su salygai kad peiliai nešokinėja). Žr. priedą "Aštrumų kova".


Pirmiausia - tinkamai įvertink mastelį apie kurį kalbame.
Aštrūs ašmenys - tai pvz. 15 mikronų.
Kad apatinė peilio plokštuma priglustų prie paviršiaus, kaip tu įsivaizduoji, - viskas turi būti įdealiai lygu ir nupoliruota (mikro mąsteliu).
Tačiau taip nėra dėl ringo nelygumų ir vibracijos, kurie lyginant su ašmenų briauna yra kelis kart didesni, todėl aštresnio peilio briauna labai nesunkiai atsidurs auksčiau nei bukesnio.

nelygumai.JPG

Dėl paminėtų priežasčių labai tikėtinas peilių ašmenų nelygegretumas Z ašyje

neligegretu.JPG

kur roboto peiliui iš vieno galo kilstelėjus bent 15 mikronų (o makro lygyje tai labai-labai mažas kilstelėjimas - 0,015 mm) - peilis neteks savo aštrumo privalumo.
Realiai - vibracijų pokyčiai gali siekti šimtus mikronų, t.y. dešimtąsias milimetro dalis. Taigi peilis gali būti visai bukas, bet savo funkciją jis atliks nei kiek ne blogiau. ;)

O tavo paveikslėlyje su kėlimo vektoriumi, kinta lygiagrečioje plokštumoje esančių peilių atakos kampas, o ne peilių plokštumų lygiagretumas.

p.s.: kad proporcijos būtų aiškesnis makro lygyje, aštraus peilio briauna ~0,005 mm, buko ~0,05 mm. O pvz. žmogaus plauko storis ~0,05-0,1 mm. ;)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Manau Vladai tu teisus, bet
StandartinėParašytas: 2012-10-25- 21:57 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2012-10-23- 0:34
Pranešimai: 5
Miestas: Klaipėda
Manau Vladai tu teisus, bet tik iš dalies. Del mastelio aš dabar nesu pasiruošes pateikti skaičių. Bet su 200-500x mikroskopu galesiu įvertinti kovinio ringo paviršiaus kokybe (turiu originalu japonišką ringą).
Mano pastebejimas- labai dažnai (praktiškai visalaik) robotų peiliai skuta viršutinį ringo sluoksnį, ant peilio kaupiasi labai mažo grudėtumo dulkes (kaip pudra). Tai tie netolygus "dažu kalnai" susiniveliuoja nuo tokio skutimo, taip? Anyway, reik žiurėti su mikroskopu į ringą, kad diskusija butu konstruktyvi. Gal net rytuoj spesiu..


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: rodman rašė: Mano
StandartinėParašytas: 2012-10-25- 22:38 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10033
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
rodman rašė:
Mano pastebejimas- labai dažnai (praktiškai visalaik) robotų peiliai skuta viršutinį ringo sluoksnį, ant peilio kaupiasi labai mažo grudėtumo dulkes (kaip pudra). Tai tie netolygus "dažu kalnai" susiniveliuoja nuo tokio skutimo, taip?


Ne. Paviršiaus skutimas negarantuoja mikrometrinio lygumo visomis plokštumos kryptimis. Dėl daugelio priežasčių.
Be to, paviršiaus nelygumas - tik vienas iš peilių ašmenų mikrovibravimą sukeliančių faktorių.

p.s.: jeigu jau "gaudom mikronus", nepamirškim ir plieno rūšies įtakos. Teoriškai - maksimalus ašmenų aštrumas (taigi ir įmanomai ploniausia ašmenų briauna) ribojamas plieno struktūra ir karbidu dydžiu. Tai reiškia, kad ašmenų briauna bus tokio storio, kokio storio yra ant briaunos esantys karbidai. O jie gali skirtis dešimtis ar net šimtus kartų, pvz. CPM S30V - 5 mikronai, o D2 - 50 mikronų. Taigi teoriškai ašmenų briauna iš S30V bus 10 kartų plonesnė, nei iš D2. Ir kiek begaląstum D2 - to niekaip nepakeisi. ;)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 30 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Pereiti į:  
Veikia su phpBB® Forum Software © phpBB Group Color scheme by ColorizeIt!
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007