Vieta pokalbiams apie kalvystę kaip amatą, apie kalvių meistriškumą ir darbų meniškumą
Atsakymo rašymas

Improvizacijos ir variacijos kalvės tema

2012-02-06- 5:06

Pakalbėkim apie tai, ko reikia norint "pakalviaut"? :/
Mano atsakymas būtų trumpas - reikia tik noro. :)
Nes jeigu pasidomėti, kokiomis sąlygomis dirbo kai kurių senovės tautų ginklakaliai, tai pamatysim, kad tikrus kalvystės meno šedevrus jie nukalė ant akmens kaldami kitu akmeniu, jų žaizdras buvo žemėj iškasta duobutė, o reples atstojo du mediniai pagaliukai.
Nuošalesnėse vietovėse net ir šiais laikais panašiai kalviaujama:



Mums toks primityvizmas kažin ar prasmingas, todėl pradedant reikėtų nors improvizuoto, bet pakankamai kaitraus žaizdro, kiek įmanoma lygesnio priekalo, nedidelio kūjo ir replių.
Ir šiek tiek išradingumo. Pvz.:

Improvizacijos ir variacijos kalvės tema

2012-02-06- 5:37

_Vladas_ rašė:Nuošalesnėse vietovėse net ir šiais laikais panašiai kalviaujama:

Kai trūksta priemonių padeda išradingumas :)
Tradicinis bidayuh'ų žaizdras:


Detaliau:


Kaip galima pastebėt abiejuose video - naudojamas ir zoninis grūdinimas :)
 
 

Turbūt primityviausias

2012-02-06- 17:53

Turbūt primityviausias žaizdras-senas kibiras ,2/3pridėtas kumščio dydžio akmenų,ir dulkių siurblys iš apačios pučiantis orą.

Dar tinka senas "bliūdas",

2012-02-06- 22:44

Dar tinka senas "bliūdas", pripiltas molingos žemės sumaišytos su keliais kuokštais žolių: :)

 

86redIMG_6806.jpg 86redIMG_6809.jpg 86redIMG_6814.jpg

 

Beje, peiliakalystei patogiau, kai pūtimas šoninis, o žaizdro latakas - pailgas. Tuomet ir su nedideliu kiekiu anglių visa geležtė kaista vienodžiau.

..kiek nedaug reikia iki

2012-02-07- 11:48

..kiek nedaug reikia iki laimės :).....teks bandyt..pavasarį.. :)

Tam kad "pakalviauti" reikia

2012-02-11- 5:12

Tam kad "pakalviauti" reikia tiksliai žinoti kokius PROCESUS norima atlikti. Gal kazkam užteks ir laužo, kažkam paprasto apšildymo pečiaus, o kitas bus nepatenkintas ir SSOM anglimis... Reikia įkaitinti plieną iki mazdaug 900- 1000C geltonos spalvos (aš kalbu labai gubiai neužmėtykit plytomis :D ) Jei ruošinys pakankamai ilgas, replių neprireiks. Lengvas ir daug kur prieinamas būdas dujinis pjoviklis "rezakas". Kalbant apie anglis, joms reikia deguonies pūtimo. Tam gali būti naudojamas ir siurblys, ir tarybinis rankų džiovintuvas "Vėjelis", ir auto salononins ventiliatorius ir t.t. ...

Savo padrikas mintis reziumuodamas pasakysiu kad labai daug vargo reikės išlieti, bandant susikurti žaizdra nesuvokiant, nemačius/nežinant kaip veikia normalus darbinis žazdras. Tai ėjimas į tiksla iš kitos pusės/ atbulai. Pirma ateikit pasižiūrėkit pačiupinėkit, užuoskit kaip dega anglys, koksas, kaip kaista metalas ir tada bandykit tai atkurti nors ir alchemikų receptais. Ateikit į kalvę, ar pas mane, ar savo mieste susirasit kokį hefaistą, nepabijokit savo naivumo ir pasisemtik patirties iš profesionalų, o kai suprasit kaip būtent atliekami procesai, visiškai nesunkiai atkursite reiklaingas detales savo aplinkoje ir nereikės braidžioti tundroje, kankinant save klausimais: " Ar ne per daug oro pučia? Ar jau įkaito iki reikiamos temperatūros? kodėl man nesikala?" ir tt

Turėjau viena pameistrį, kuris nusprendęs pasigaminti peilį , nusprendė pasigaminti pats visą kalvę. Skaitinėjo šimtus PDF formatu "knygų" kurių pilnas visas internetas, iš temos "Kaip styvas kalė peilį" , ar "Kaip Džonas darėsi žaizdra" Braižėsi brėžinius pats, man atvešdavo įvairiausiu modeliu žaizdrų , priekalų, mėtėsi nuo vienos idėjos prie kitos... Jis mane kad labai daug išstudijavo ir išmoko, bet po pusės metų taip ir neturėjo veikiančio žaidro, nes žiūrėdamas į liepsną nematė esmės, o tik paviršutinias detales, kurios pas kiekvieną yra individualis ir nepalyginamos.

Paminėsiu A.A. Edmundo Frėjaus žodžius: "Norint išmokti kalvystės reikia 3 metus Žiūrėtii, o tada pradėti Dirbti."

Nepriimkit to tiesiogiai bet supraskit esminę idėją : Geru meistru, be gero meistro, netapsi.

[over and out to sleep]

Jonas N rašė: nusprendė

2012-02-11- 5:26

Jonas N rašė:nusprendė pasigaminti pats visą kalvę. Skaitinėjo šimtus PDF formatu "knygų" kurių pilnas visas internetas, iš temos "Kaip styvas kalė peilį" , ar "Kaip Džonas darėsi žaizdra"

Visokių žmonių gyvenime pasitaiko. Vienas supras esmę perskaitęs vieną knygą, o kitas nesupras nieko perskaitęs jų šimtą. O ir sėkmė nėra garantuotas dalykas, nes teorija be praktikos, šiuo atveju, yra beviltiškas reikalas. Kas iš to, kad žinai kaip ką reikia kalt, jeigu nepakeli plaktuko :)

Jonas N rašė: Tam kad

2012-02-11- 6:28

Jonas N rašė:Tam kad "pakalviauti" reikia tiksliai žinoti kokius PROCESUS norima atlikti.

Pradėjau šią temą "nuo kito galo" sąmoningai, todėl ir žodis "pakalviauti" parašytas kabutėse, nes iš pokalbių su kolegomis paaiškėjo gan paprastas dalykas: daugelis neatsisakytų pastuksenti plaktuku įkaitintą plieną, bet norėtų tai padaryti patys, be "pašalinių akių". Kitą vertus, ne visiems užtenka ryžto bei galimybių prašytis į kalvę ir gaišinti meistrą. Dauguma iš jų, bent jau kol kas, kalviais tapti nesiruošia ir studijuoti kalvystės neketina. Tačiau pats procesas jiems įdomus. Štai tuomet ir gali praversti improvizuota kalvė. Tiesiog pabandymui.
O ši tema apie tai, kaip tai galima padaryti "parankinėmis priemonėmis".

Na, o norintys tiksliai žinoti kokius procesus ir kaip reikia teisingai atlikti bei ketinantys išmokti tai meistriškai atlikti, be abejo turėtų ieškotis meistro. Kuris ne tik galėtų, bet ir sutiktų mokyti. :)

_Vladas_ rašė: Na, o

2012-02-11- 11:24

_Vladas_ rašė:Na, o norintys tiksliai žinoti kokius procesus ir kaip reikia teisingai atlikti bei ketinantys išmokti tai meistriškai atlikti, be abejo turėtų ieškotis meistro. Kuris ne tik galėtų, bet ir sutiktų mokyti. :)

Čia jau temos potemė :)

"Šviečiasi" mokymai "Kaip

2012-02-11- 12:41

"Šviečiasi" mokymai "Kaip pačiam pasidaryti kalvės įrangą iš po ranka turimų ir iš pirmo žvilgsnio tam visiškai netinkamų medžiagų" :DDD beveik kaip :"Pinktūjų genijų klubas pristato "Kaip namų salygomis pasigaminti bomba iš šaldytuvo turinio".

Improvizacija (ital.:

2012-02-11- 14:31

Improvizacija (ital.: improvviso nelauktai, iš lot. im: (žodžio reikšmę paverčia priešinga); proviso numatyti iš anksto) reiškia procesą, veiksmą, ką nors darant arba veikiant prieš tai iš anksto) nepasiruošus arba ad hoc. Improvizacija bendrinėje kalboje reiškia spontaminį kūrybos galių demonstravimą, jų panaudojimą ar pritaikymą konkrečioje situacijoje

Žaizdras iš skardinės

2013-07-28- 18:39

Žaizdras iš skardinės :)

Jei kas planuoja gamintis

2013-09-14- 9:41

Jei kas planuoja gamintis mėgėjišką žaizdrą ,pas mane guli 2matoriukai su turbinom nuo dulkių siurblių

Re: Improvizacijos ir variacijos kalvės tema

2014-12-30- 5:15

Kai žinai kas, kaip ir kodėl veikia - viskas labai paprasta: ;)

Atsakymo rašymas