Diskusijų forumai

www.peilininkai.lt

Dabar yra 2024-03-19- 13:01

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 59 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2, 3, 4  Kitas
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Peiliakalystės ypatumai
StandartinėParašytas: 2010-09-27- 20:22 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10030
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Nors šiuolaikinė metalurgija ir metalų apdorojimo technologijos suteikia peilių gamybai daug naujų galimybių, peiliai buvo, yra ir matyt dar ilgai bus kalami. Kodėl?

Ir kodėl apibūdinimą „kaltinis peilis“ dažniausiai bandoma pateikti kaip neabejotiną peilio privalumą? Ar tame yra tiesos? 

Atsakymai į šiuos klausimus slypi peiliakalystės proceso ypatumuose, kuriuos ir pabandykime išsiaiškinti.
Pradžiai – keletas bendrų tezių, apsprendžiančių bet kokios peilių gamybos pagrindus: 8)

Peilį, kaip įrankį, pirmiausia charakterizuoja geležtės savybės.

Geležtės savybės priklauso nuo plieno sudėties, sandaros, apdorojimo ir geometrijos.

Kalbant apie peilių gamybai tradiciškai naudojamus plienus, galima teigti, kad nėra blogų plienų – yra blogai (netinkamai) apdoroti plienai.

Kiekvienas konkretus plienas apibūdinamas chemine sudėtimi, o „tapęs peilio geležte“ turi nuo apdorojimo priklausančias mechanines savybės. 
Gaminant geležtę plieno apdorojimas gali būti keleriopas:

- Terminis apdorojimas

- Termocheminis apdorojimas

- Termomechaninis apdorojimas spaudimu (kalant)

- Mechaninis apdorojimas pjaunant (šaltkalviškai)
Terminio apdorojimo būdu (išskiriami: atkaitinimas, normalizavimas, grūdinimas ir atleidimas) mechanines savybes galima keisti keičiant vidinę plieno sandarą. Bet tik tam tikrose ribose, kurias apsprendžia apdorojamo plieno cheminė sudėtis.
Termocheminis apdorojimas - tai įkaitinto plieno paviršinių sluoksnių difuzinis įsotinimas įvairiais cheminiais elementais (pvz. „cementavimas“ įanglinant ar įazotinant). Pagrindinis termocheminio apdorojimo tikslas yra pakeisti metalo paviršinių sluoksnių cheminę sudėtį, sandarą ir atitinkamai - savybes (pvz. padidinant paviršiaus kietumą bei atsparumą dilimui, korozinį atsparumą ir pan.)
Formuojant plieną spaudimu (kalant) mechanines savybes taip pat galima keisti, keičiant tiek išorinius, tiek ir vidinius parametrus. Kalama pagrinde karštuoju būdu, bet atskirais atvejais naudojamas ir šaltasis kalimas.
Šaltkalviškai formuojant geležtę mechaninės plieno savybės iš esmės nesikeičia, tačiau tinkamai parinkti geležtės išmatavimai ir geometrija leidžia geriau ar blogiau tas savybes panaudoti.
Kalbant apie peiliakalystę, visi paminėti plieno apdorojimo būdai yra svarbūs ir gali būti derinami tarpusavyje. Tai pirmasis peiliakalystės ypatumas.
Ir dar. Svarbu ne tik „kaip kalti“, bet ir „ką kalti“ ;)

Peilis – tai įrankis sąlyginai minkštoms medžiagoms pjauti, tad į bendrąją pjovimo įrankių teoriją galima nesigilinti, tik verta žinoti, kad minkštų medžiagų pjovimui didelę įtaką turi geležtės geometrija (minkšto plieno peilis su gera geležtės geometrija pjaus geriau, nei iš kieto plieno, bet su bloga geometrija).

Kuo kietesnė medžiaga bus pjaunama, tuo didesnę įtaką įgyja ašmenų mechaninis atsparumas, kuris tiesiogiai siejasi su chemine sudėtimi ir plieno sandara.

Stipriai legiruotiems plienams tinkama sandara (o atitinkamai – ir numatytos savybės) pilnai susidaro pagal konkrečiam plienui nustatytą režimą atlikus terminį apdorojimą. Tokius plienus kalti nebūtina, o atskirais atvejais ir nepatariama.

O štai silpnai legiruotų ir nelegiruotų plienų savybes kalimu pagerinti galima.

Čia ir prasideda „šokis su kūjais“. :D

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Peiliakalystės ypatumai
StandartinėParašytas: 2010-09-28- 16:35 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10030
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Grįžtant prie ypatumų.

Kas bent kiek susipažinęs su peiliadarystės principais, žino, kad pagrindinis „pjovimo“ savybes (ir ne tik jas) užtikrinantis cheminis elementas plieno sudėtyje yra anglis (C). Kuo jos daugiau - tuo geriau. Jeigu anglies plieno sudėtyje yra mažiau kaip 0,3% - plienas „nesigrūdina“, taigi ir peilių gamybai netinka.

Kaitinat ruošinį žaizdre, pliene esanti anglis „išdega“. Kuo ilgiau kaitinama, tuo juntamesnis šis procesas. Todėl kalant peilio geležtę iš mažaanglių plienų, ruošinį būtina kaitinti kuo trumpiau ir kalti kuo greičiau. O tam jau reikia kalviškų įgūdžių meistriškumo. ;)



Kaitinant vyksta ir kitokie termocheminiai procesai, kurių metu į plieną difuzijos būdu patenka degančiose anglyse esantys elementai. Iš „gerųjų“ – anglis (C), iš „blogųjų“ – siera (S). Dėl to, kalant peilius, kaitinimui naudojamos specialios kalviškos anglys (kuriose sieros ne daugiau 0,4%) arba koksas. Dar geriau kaitinimui naudoti medžio anglis ar dujas, kuriose visiškai nėra sieros. Tačiau reikėtų prisiminti, kad naudojant dujas, pliene išdeganti anglis nei kiek nekompensuojama difuzijos būdu, nes dujose anglies taip pat nėra.
Kita svarbi taisyklė – neperkaitinti ruošinį.

Kuo plienas karštesnis, tuo jis plastiškesnis, taigi ir kalti jį lengviau. Tačiau įkaitinus virš 900* C pliene pradeda greitai „augti“ kristalai (dėl stambios kristalinės sandaros plienas tampa trapesnis) ir jų smulkinimui vėliau teks gaišti laiką ruošinį papildomai atkaitinat ir prakalant šaltuoju būdu.

Todėl optimali daugumos plienų kalimo temperatūra – 700-850* C. Prie tokios temperatūros kai kurie legiruoti plienai kalasi gan sunkiai. Bet, kaip žinia, „kiekvienas medalis turi dvi puses“. :)
Taigi, skirtingai nei „juodojo metalo“ kalvis, peiliakalys ne tik turi mokėti meistriškai formuoti plieną, bet privalo suvokti, kokie plieno sandaros pasikeitimai vykstą kaitinant ir kalant ruošinį bei skirti tam ypatingą dėmesį. 8)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: _Vladas_ rašė: Taigi,
StandartinėParašytas: 2010-09-28- 19:28 
Atsijungęs
Klubo narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010-06-24- 21:40
Pranešimai: 3311
Miestas: Kaunas
_Vladas_ rašė:
Taigi, skirtingai nei „juodojo metalo“ kalvis, peiliakalys ne tik turi mokėti meistriškai formuoti plieną, bet privalo suvokti, kokie plieno sandaros pasikeitimai vykstą kaitinant ir kalant ruošinį bei skirti tam ypatingą dėmesį.

Bravo Vladai, vienu sakiniu nusakei esmių esmę - kalvio ir peiliakalio skirtumą.

_________________
Information is a weapon of mass destruction...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Kadangi, peiliakalystės
StandartinėParašytas: 2010-09-28- 21:06 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2010-03-28- 12:09
Pranešimai: 280
Miestas: Vilnius
Kadangi, peiliakalystės mokymus vedžiau aš, tai tavo, Vladai , žodžius priimu kaip tiesioginę kritiką. Nesiginčysiu dėl smulkmenų, o juo labiau dėl tavo išdėstytų teornių žinių, kurios mums abiems gerai žinomos. Mokymų idėja buvo pateikti alternatyvą, pirktinėms geležtems, išnaudoti po ranka esančius metalų resursus(senas detales), taip pat pademonstruoti įvairius darbo procesus. Kaip minejau pradžioje, atskirkime, ką galima atlikti kalant, ir kam, pilnai užtenka šaltkalviško apdirbimo. Kaldinimą, terminį apdirbimą aš nuoširdžiai taikyčiau tik siaurai grupei gaminių, kurių dizaino ypatumai nulemia jų gamybos budą, pvz. reika sodinti, sukti, kirsi metalą, formuoti skirtingus storius, kniedyti, virinti. Iš esmės tai būtų istorinės rekonstrukcijos, arba kažkas panašaus į mano dizaino peilius(netrukus sumesiu foto į galeriją). Manau sutiksi, jog, tavo įvardintam kontekste, nera didelio skirtumo, ar iš lingės ašmenys bus išfrezuoti šaltkalviškais būdais, ar tikmamai iškalti. Mes kalbame tik apie darbinę kompetenciją arba jos stoką. Tai ką darėme savaitgalį, buvo visiškai mėgėjiška,dėl laiko stokos.
Visuomet malonu ir naudinga girdėt tavo nuomonę.
P.S. sveikinu su gimtadieniu, gerai atšvęsk.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Jonas N rašė: Kadangi,
StandartinėParašytas: 2010-09-28- 23:30 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10030
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Jonas N rašė:
Kadangi, peiliakalystės mokymus vedžiau aš, tai tavo, Vladai , žodžius priimu kaip tiesioginę kritiką.

Visiškai bereikalingai mano pateikiamą informaciją priėmi kaip kritiką. Sąmoningai pradėjau atskirą temą, kad ji nesisietų su mokymais. Juo labiau, kad mokymų temoje parašiau savo nuomonę:
_Vladas_ rašė:
...pokalbis nukrypo praktine linkme, kas beje buvo visiškai natūralu, nes renginio paskirtis (visų pirma) - kalimo praktika. :)

Aš nesu kalvis ir neturiu profesionalių kalvystės įgūdžių, taigi neturiu jokio pagrindo kritikuoti mokymus. :)
Jonas N rašė:
Kaldinimą, terminį apdirbimą aš nuoširdžiai taikyčiau tik siaurai grupei gaminių, kurių dizaino ypatumai nulemia jų gamybos budą, pvz. reika sodinti, sukti, kirsi metalą, formuoti skirtingus storius, kniedyti, virinti. Iš esmės tai būtų istorinės rekonstrukcijos, arba kažkas panašaus į mano dizaino peilius(netrukus sumesiu foto į galeriją).

Peiliakalystę galima sąlyginai skirstyti į rekonstrukcinę (kai dėmesys skiriamas kalviškų technologijų ir gaminių istoriniam autentiškumui) ir į modernią (tikslas - šiuolaikinis funkcionalus peilis-instrumentas arba peilis-meno kūrinys).
Tai, apie ką rašau šioje temoje, liečia būtent moderniąją peiliakalystę.
Metalo gaminiai, savo forma panašūs į peilius, kokius kala ir mugėse parduoda dauguma kalvių, su peiliakalyste neturi nieko bendro. :(
Jonas N rašė:
Manau sutiksi, jog, tavo įvardintam kontekste, nera didelio skirtumo, ar iš lingės ašmenys bus išfrezuoti šaltkalviškais būdais, ar tikmamai iškalti.

Nesutiksiu, nes lingės atveju - skirtumas yra. Tinkamai iškalta lingė turės naujas savybes, o apdorota šaltkalviškai - ne. Apie tai jau rašiau pirmoje šios temos žinutėje. ;)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Jeigu Hamletas būtų ne
StandartinėParašytas: 2010-09-29- 5:50 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10030
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Jeigu Hamletas būtų ne Danijos princas, o peiliakalys, jo garsioji frazė šiandien skambėtų taip: „Kalti ar nekalti? Štai kame klausimas!“ :D
Juokas juokais, bet tęsiant pasirinkimo temą, pasvarstykim rimtai, kokiais atvejais yra prasmė ar net būtinybė kalti, o ne gamintis geležtę šaltkalviškai.

Dažniausias atvejis, apie kurį minėjo ir kolega Jonas N būtų performavimas. Kitaip tariant, kai plieno ruošinys yra tokios formos, kad iš jo geležtės „neišdroši“. Pvz. spyruoklės gabalas, guolio apkaba, vožtuvas ir pan., kuriuos reikia tiesinti, tempti bei kitaip formuoti.

Tačiau čia dar yra pasirinkimas: iškalti plokštelę ir toliau geležtę "drožti" šaltkalviškai, ar iš karto kaldinti geležtę. Pasirinkimas manau priklausytų nuo peiliakalio kompetencijos lygio. ;)
Kitas, sudėtingesnis atvejis, kai plieną būtina kišti po kūju – mechaninis plieno sandaros pertvarkymas ir atitinkamai savybių keitimas. Tai gali būti tiek homogeninis plienas, tiek ir kompozitinis (bulatas, damaskas).

Paketavimą, laminavimą ir geležtės suvirinimą iš skirtingų plienų galima būtų išskirti atskirai, nors tai irgi aukštos kvalifikacijos reikalaujantys darbai, kurių be žaizdro ir kūjo – nepadarysi.
Kas dar? Lyg ir visi atvejai. :)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: O metalo grožį pamiršai ?
StandartinėParašytas: 2010-09-29- 8:54 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-12-18- 10:22
Pranešimai: 1371
Miestas: Vilnius
O metalo grožį pamiršai ? Kalto metalo faktūra pvz. man žymiai gražesnė už išpjautą iš blizgančio metalo. Tai ir nelygumai ir tamsi spalva.

_________________
http://laidas.weebly.com/


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Kalto metalo paviršiaus
StandartinėParašytas: 2010-09-29- 21:10 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10030
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Kalto metalo paviršiaus faktūra - ne kalimo tikslas, o tik pasekmė. Be to, nelygumus ir juodinimą galima padaryti ir nekalant. Jeigu to reikia. ;)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Privalau apginti amatininkų
StandartinėParašytas: 2010-10-01- 20:51 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2010-03-28- 12:09
Pranešimai: 280
Miestas: Vilnius
Privalau apginti amatininkų vardą, nors pats aktyviai ir nesiperšu į jų gretas. Mes turime įvesti terminą "dekoratiyvinis peilis", kitaip diskusuja kapituliuos. Mano samprata, dekoratyviniam peilui, ir reikalavimai turi būti keliami kitokie. Pirma, svarbu estetinė gaminio pusė, dizainas, pati idėja, o tik po to, plieno kokybė, ašmenų aštrumas. Žinoma, kuomet meninius peilius gamina didelės peilių kompanijos, jos parenka pačius geriausius plienus, aukščiausios klasės apdirbimą ir tada prideda dekoro elementų. Bet yra ir kita medalio pusė, kuomet meninikas vysto idėją, kuri kompoziciškai užbaigiama ašmenimis. Tai visiškai kraštutinumai, bet jų tarpe ir atsiduria tie visu "muginiai" dekoratyviniai peiliai.

Grįžtant prie lingės, konkretizuokim šitą atvejį. Sena, atitidirbusi "Moskvič" lingė. Iš jos nukalu geležtę. Ašmenis tempiu rankiniu būdu, kaip matei šeštadienį, įkotę susodinu pneumatiniu plaktu. Kalu geltonos - oranžinės spalvų diapazone. Ašmenis galandu "šmirgeliu". Zoninins grūdinimas (tik ašmenys)
'Šmirgelio" pagalba išdrožiu ašmenų formą, juos nusklembiu, pagalandu. Toliau tas pats grūdinimas.
Klausimas kiek realiai skirsis šitie peiliai. Ar vartotojas "iš rankos", "iš akies" jaus skirtumus?

Kas dėl anglies išdegimo, tai tik teorijoje skamba baisiai. Praktikoje, iš žaizdro išimti ruošiniai, būna apkibę vadinamuoju "šlaku". Tai ir yra paviršinis plieno išdegimas, tą žymioji kaltinių ašmenų faktūra. Sušveitus ir išpoliravus, kaltinio peilio paviršiu, jo savybės lieka tokios pat. Juolab, kad kaltiniai peiliai dažnai turi storesnius ašmenis, kas pilnai kompensuoja išdegusį paviršių.

Kalbant, apie damsaką, bulatą - pramoninėje gamyboje stambūs kaltiniai ruošiniai, pjaustomi, apdorojami šaltkalviškais būdais, tam, kad išgauti ašmenų dekorą, netgi pažeidžiant technologijas. Juk Damaskinio, peilio ar kardo esmė - būti iškaltam į jo baigtine formą. Čia, žinoma, tik mano nuomonė.

Diskusiją tęsiu po spalio10 dienos. Dabar žiauriai užsisverčiau reikalais.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2010-10-02- 0:20 
Atsijungęs
Klubo narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010-06-24- 21:40
Pranešimai: 3311
Miestas: Kaunas
Jonas N rašė:
Juk Damaskinio, peilio ar kardo esmė - būti iškaltam į jo baigtine formą.

Na tegu neapmėto manes akmenimis kiti metalo apdirbėjai, bet tada taip pat mes galime sakyti pvz., kad ir apie tą pačią BMW spyruoklę - jos ruošinio esmė buvo tapti/būti suformuotai į spyruoklės formą. :)

_________________
Information is a weapon of mass destruction...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Jonas N rašė: Privalau
StandartinėParašytas: 2010-10-02- 3:35 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10030
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Jonas N rašė:
Privalau apginti amatininkų vardą, nors pats aktyviai ir nesiperšu į jų gretas. Mes turime įvesti terminą "dekoratiyvinis peilis", kitaip diskusuja kapituliuos.

Jeigu mes kalbam ne apie kalvystę bendrai, kur kiekvienas dirbinys parodo kalvio meistriškumą, o apie peiliakalystę, tai sąvoka "dekoratyvinis peilis" būtų tolygi sąvokai "dekoratyvinis obuolys" sodininkystėje. ;)
Nes peiliakalys visų pirma gamina funkcionalų įrankį, o kalvis gali gaminti ir nefunkcionalų, bet įmantrų ar menišką dekorą.

Jonas N rašė:
Grįžtant prie lingės, konkretizuokim šitą atvejį. Sena, atitidirbusi "Moskvič" lingė. Iš jos nukalu geležtę. Ašmenis tempiu rankiniu būdu, kaip matei šeštadienį, įkotę susodinu pneumatiniu plaktu. Kalu geltonos - oranžinės spalvų diapazone. Ašmenis galandu "šmirgeliu". Zoninins grūdinimas (tik ašmenys)
'Šmirgelio" pagalba išdrožiu ašmenų formą, juos nusklembiu, pagalandu. Toliau tas pats grūdinimas.
Klausimas kiek realiai skirsis šitie peiliai. Ar vartotojas "iš rankos", "iš akies" jaus skirtumus?

Darant aprašytu būdu, iš lingės kalta geležtė bus žymiai blogesnė (trapesnė) nei "šmirgeliuota" be kalimo. ;)
Tam ir reikalinga peiliakalio patirtis ir suvokimas, kad iš paprastos lingės "išspausti" papildomą plieno plastiškumą ir smulkesnę metalo mikrostruktūrą. T.y. "pagerinti" lingės savybes. O ne jas pabloginti. :)

Jonas N rašė:
Kas dėl anglies išdegimo, tai tik teorijoje skamba baisiai. Praktikoje, iš žaizdro išimti ruošiniai, būna apkibę vadinamuoju "šlaku". Tai ir yra paviršinis plieno išdegimas, tą žymioji kaltinių ašmenų faktūra. Sušveitus ir išpoliravus, kaltinio peilio paviršiu, jo savybės lieka tokios pat. Juolab, kad kaltiniai peiliai dažnai turi storesnius ašmenis, kas pilnai kompensuoja išdegusį paviršių.

Klaidingas požiūris dėl dviejų priežasčių:
1. Kaltiniai peiliai neprivalo turėti storesnę geležtę.
2. Netgi jeigu pentis yra stora, ašmenų zona - plona. Reiškia nesaugant ruošinio nuo išdegimo, arba reikia kalant palikti storesnę plieno atsargą ties ašmenimis, kad po to papildomai šaltkalviškai nuimti išdegusį sluoksnį (kam tada kalti?), arba ašmenys liks "išdegę" (nuanglinti).

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Kalimo, tempimo, spaudimo ar
StandartinėParašytas: 2010-10-02- 17:33 
Atsijungęs
LPA narys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010-01-04- 12:31
Pranešimai: 284
Miestas: Marijampolė
Kalimo, tempimo, spaudimo ar bet kokio plieno plastinio deformavimo karštuoju būdu esmė yra:

1. Pagerinti (susmulkinti) plieno struktūrą. Dėl to padidėja plieno stiprumas.
2. Suteikti struktūrai kryptingumą reikiama kryptimi (išilgai ties pentimi, skersai ties ašmenimis). Dėl to padidėja geležtės stiprumas reikiama kryptimi.

Struktūros "stygos" formuojasi metalo tįsimo kryptimi. Atsparumas sulaužymui išilgai ir skersai struktūros stygų skiriasi keliais kartais.
www.feine-klingen.de/PDFs/verhoeven.pdf (6 skyrius, 53 psl. pav. 6.1)

Nei kietumas, nei atsparumas dilimui dėl kalimo nesikeičia.
Kadangi kaltos geležtės atsparumas sulaužymui didesnis, ašmenys gali ir turi būti PLONESNI.

Apdirbti (pvz. šlifuoti) kaltą ruošinį tikrai galima, nes struktūra suformuojama per visą geležtės skerspjūvį ir paviršiaus nuėmimas nieko nekeičia. Tuo pačiu ir išanglėjęs sluoksnis nuimamas.

Paprasta ir aišku. :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2010-10-02- 20:39 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10030
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Tomas rašė:
Kalimo, tempimo, spaudimo ar bet kokio plieno plastinio deformavimo karštuoju būdu esmė yra:

1. Pagerinti (susmulkinti) plieno struktūrą. Dėl to padidėja plieno stiprumas.
2. Suteikti struktūrai kryptingumą reikiama kryptimi (išilgai ties pentimi, skersai ties ašmenimis). Dėl to padidėja geležtės stiprumas reikiama kryptimi.
...

Paprasta ir aišku. :)

Ech, kaip norėčiau, kad visiems kalviams tai būtų paprasta ir aišku... :)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Į artimiausią mūsų
StandartinėParašytas: 2010-10-14- 23:20 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 2010-03-28- 12:09
Pranešimai: 280
Miestas: Vilnius
Į artimiausią mūsų susitikimą, būtinai atsivešiu modelino, bus galima vizualiai aptarti tinkamus ir netinkamus geležčių kalimo būdus.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: 2010-10-14- 23:57 
Atsijungęs
Pirmininkas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-11-03- 20:43
Pranešimai: 10030
Šalis: Lietuva
Miestas: Vilnius
Jonas N rašė:
Į artimiausią mūsų susitikimą, būtinai atsivešiu modelino, bus galima vizualiai aptarti tinkamus ir netinkamus geležčių kalimo būdus.

Čia gera mintis - sumodeliuoti ir vizualizuoti kalimo eigą. :)

_________________
Geriausias peilis yra tas, kurį turi kai jo prireikia...


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 59 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2, 3, 4  Kitas

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Pereiti į:  
cron
Veikia su phpBB® Forum Software © phpBB Group Color scheme by ColorizeIt!
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007