Apie peilius nuo A iki Z. Ir apie viską, kas susiję su peiliais.
Atsakymo rašymas

O.Benderis rašė: Taigi,

2010-12-17- 3:32

O.Benderis rašė:Taigi,

"peiliamišius", "peilišius".. Būti ar nebūti. Mano nuomonė tokia - mums reikia patiems susidėlioti į lentynėles, kas tai per žodžiai, kokia vietą norime, kad jie užimtų ir t.t. nes kol to nėra, yra taip, mano subjektyvia nuomone:

1. Tiek "peiliamišius", tiek "peilišius" a priori pralaimi "peilininkas", jei norima išeiti į visuomenę šiuo metu. Bet.., kaip sakoma, "dar ne vakaras". :)

2. "peiliamišius" ir "peilišius" - vienareikšmiškai, labiau priimtinas "peilišius".

3. a) "peilininkas" VS "peilišius"
b) "peilininkas" + "peilišius"
c) a ar b??


That's all Falks


Būsiu nenuoseklus ir pradėsiu nuo pabaigos: priimtiniausias būtų 3. b) "peilininkas" + "peilišius".
Nes mano supratimu, šie du žodžiai turi (ir privalėtų turėti) visiškai skirtingą prasmę ir reikšmę.

"Peilininkas" - tai žmogus, kurio veikla susijusi su peiliais betarpiškai: jis ar gamina (remontuoja), ar prekiauja, ar kolekcionuoja, ar sportuoja (pvz. svaido peilius, kaunasi peiliais).
Palyginkit su "bitininkas", "lankininkas", "smuikininkas" etc.

Tuo tarpu žmonės, tiesiog mėgstantys peilius ir jais aistringai besidomintys - trumpo ir aiškaus pavadinimo neturi.
Koks nors sudurtinis-tarptautinis "peiliofilas" ar "peilioholikas" būtų akivaizdžiai pasmerktas nesėkmei ir turbūt nereikia aiškinti kodėl. :)
Belieka vienintelė išeitis - lietuviškas naujadaras.

Kolega Silkinas pasiūlė gal kiek ironišką, bet visai prasmingą žodį "peiliamišius", nes nors ir juokais, bet būtent tokiais - pamišusiais dėl peilių aistruoliais laikome ir patys save, ir mūsų artimieji taip mano. Nors pastarieji gal ir nejuokauja... :/ :D

Jeigu pagal lietuvių kalbos žodžių darybos taisykles labiau priimtinas "peilišius", manau visai įmanomas kolegos Katino pasiūlytas kompromisas:
- visus mėgėjus vadinkim "peilišiais", o aistringiausius iš jų - "peiliamišiais". Ypač, kai bus norima su jumoru pabrėžti jų "pamišimą" dėl peilių. XD

Dar manau, kad galimas ir 4 variantas: oficialiai kreiptis į kalbininkus, kad jie pasiūlytų vieną ar kelis žodžius-apibūdinimus su teigiama konotacija.
Čia tam atvejui, jeigu dauguma bus prieš "peilišius" ir "peiliamišius". Tik priminsiu, kad tylėjimas - tai pritarimo ženklas. ;)

_Vladas_ rašė: Dar manau,

2010-12-17- 4:29

_Vladas_ rašė:Dar manau, kad galimas ir 4 variantas: oficialiai kreiptis į kalbininkus, kad jie pasiūlytų vieną ar kelis žodžius-apibūdinimus su teigiama konotacija.
Čia tam atvejui, jeigu dauguma bus prieš "peilišius" ir "peiliamišius". Tik priminsiu, kad tylėjimas - tai pritarimo ženklas. ;)


Kur pajuodinau, Vladai, tai tik pačiu kraštutiniu atveju, jei kitokių variantų nebebus :D. O šiaip principe pritariu tavo parašytoms mintims. Aišku, yra vietos diskusijoms - pvz. tavo variante "peilininkas" + "peilišius" gali kilt klausimas, ar išvis reikalingas "peilišius"/"peiliamišius". Nes ta riba tokia skirianti "peilininką" nuo "peilišiaus/peiliamišiaus" irgi nėra labai ryški. :)) Kaip pvz. "Peilininkas" irgi domisi peiliais, tai jis irgi gali būt ir peiliamišius" ir "peilišius". Tas pats ir su "peilišiu" - gal jis domisi tiek karštai peilių tema, kad tapęs jau profesionalu teoriniame lygmenyje - ar jau jis gali pereiti į kitą lygį? :) Ta rangų sistema yra slidus reikalas, jei pradėsi gilintis. Bet gal mums besigilinant prie ko nors ir prisikasim, kas žino:) Bet kokiu atveju, diskusijoms erdvės daug.

O.Benderis rašė: O šiaip

2010-12-17- 7:11

O.Benderis rašė:O šiaip principe pritariu tavo parašytoms mintims. Aišku, yra vietos diskusijoms - pvz. tavo variante "peilininkas" + "peilišius" gali kilt klausimas, ar išvis reikalingas "peilišius"/"peiliamišius". Nes ta riba tokia skirianti "peilininką" nuo "peilišiaus/peiliamišiaus" irgi nėra labai ryški. :)).


Na, "peilininkas" - pagal veiklos pobūdį, o "peilišius/peiliamišius" - pagal aistrą.
Nes galėčiau įvardinti bent keletą "peilininkų" iš Rusijos, į kurių gaminius pasižiūrėjus galiu teigti, kad būdami "peilininkais", jie nėra "peilišiai"... :D

Mintį supratau, Vladai

2010-12-17- 7:34

:D Mintį supratau, Vladai xD

_Vladas_ rašė: O.Benderis

2010-12-17- 12:50

_Vladas_ rašė:
O.Benderis rašė:O šiaip principe pritariu tavo parašytoms mintims. Aišku, yra vietos diskusijoms - pvz. tavo variante "peilininkas" + "peilišius" gali kilt klausimas, ar išvis reikalingas "peilišius"/"peiliamišius". Nes ta riba tokia skirianti "peilininką" nuo "peilišiaus/peiliamišiaus" irgi nėra labai ryški. :)).


Na, "peilininkas" - pagal veiklos pobūdį, o "peilišius/peiliamišius" - pagal aistrą.
Nes galėčiau įvardinti bent keletą "peilininkų" iš Rusijos, į kurių gaminius pasižiūrėjus galiu teigti, kad būdami "peilininkais", jie nėra "peilišiai"... :D


Sutikčiau su dviejų žodžių vartojimu "Peiliamišius ir peilišius". Peilininkas tai jau beveik profesija pvz "arklininkas" O šie du kolegos Katino pasiūlyti variantai gerai atskiria pamišimo peiliais lygį. O koks žodis prigis, tokį ir turėsime. Jei kreiptis į kalbininkus, galime gauti tokį naujadarą, kurį ilgai teks mokintis mintinai :d

Peilišius neskamba (arba

2010-12-17- 13:00

Peilišius neskamba (arba skamba neigiamai) o peiliamišys - iškart viskas aišku :) , kaip čia:
Paveikslėlis

A man atvirkčiai,

2010-12-17- 13:12

A man atvirkčiai, lietuviškiau skamba peilišius (panašiai kaip koks vilpišys). :-D

loki rašė: A man atvirkčiai,

2010-12-17- 14:58

loki rašė:A man atvirkčiai, lietuviškiau skamba peilišius (panašiai kaip koks vilpišys). :-D

Nepasiduosim :d
Peilišius tokia smulki žuvelė, toks "blusius" O Peiliamišys tai skamba IŠDIDŽIAI ! Nedaug tokių trinktelėtų Lietuvoj teturim :)

Linuks rašė: Peilišius

2010-12-17- 15:01

Linuks rašė:Peilišius neskamba (arba skamba neigiamai) o peiliamišys - iškart viskas aišku :) , kaip čia:
Paveikslėlis

Rusai ypač seniau mėgo žodžius trumpinti ir į vieną žodį lipinti . Ypač pavadinimuose koks Liesstrojsnabsbyt. Imant analogiškai būtumėm kokie "čiohnutonoželiub"

Gerai rutoliojasi diskusija,

2010-12-17- 18:44

Gerai rutoliojasi diskusija, gimsta žodžiai, aiškėja prasmė
Šiuo metu baigia prigyti 'peilininkas', kiti irgi ras savo vietą.

O.Benderis rašė: _Vladas_

2010-12-17- 21:25

O.Benderis rašė:
_Vladas_ rašė: Dar manau, kad galimas ir 4 variantas: oficialiai kreiptis į kalbininkus, kad jie pasiūlytų vieną ar kelis žodžius-apibūdinimus su teigiama konotacija. Čia tam atvejui, jeigu dauguma bus prieš "peilišius" ir "peiliamišius".

Tik priminsiu, kad tylėjimas - tai pritarimo ženklas. ;)


Kur pajuodinau, Vladai, tai tik pačiu kraštutiniu atveju, jei kitokių variantų nebebus :D.


Tuomet Dainiau, o ir kiti kolegos, pagal profesiją ar giminystės ryšiais susiję su kalbininkyste ;), - pagalvokit, pasitarkit ir pasiūlykit savo variantus su teigiama konotacija.


Beje -

Linuks rašė:Peilišius neskamba (arba skamba neigiamai) o peiliamišys - iškart viskas aišku :) , ...


Silkinas rašė:Peilišius tokia smulki žuvelė, toks "blusius" O Peiliamišys tai skamba IŠDIDŽIAI !


Nežinau ar kolegos sąmoningai taip parašė, ar suklydo intuityviai, bet būtent su tokia galūne, t.y. "peiliamišys" - konotacija teigiama, todėl ir skamba kitaip. Pvz. "šauklys", "vyndarys", "ginklakalys" etc.

Be to, "peiliamišys" ir jau esamas "peiliakalys" turi vienodą sąskambį, kas mano supratimu naujadarui yra gerai.

loki rašė: A man atvirkčiai,

2010-12-18- 0:09

loki rašė:A man atvirkčiai, lietuviškiau skamba peilišius (panašiai kaip koks vilpišys). :-D


Na, "peilišius" skamba kitaip, nei "vilpYšius" :)

Na, tarpiniai diskusijos

2010-12-18- 0:26

Na, tarpiniai diskusijos rezultatai būtų tokie:

"Peilininkas" (+ Vlado definicija) + "peilišius"/"peiliamišius". Dar prie šių galima pridėti ir "peiliamišys". Kokias matau problemas: "peilišius" - neigiama konotacija. Ir kita problema, ta seka, kurią išvardinau, pradedant "peilišius" - žodžiai sudėtingėja: "peiliamišius", "peiliamišys", o tai nėra gerai. Patraukliausias man, iš to meniu, ką turim šiam metui, kaip jau minėjau anksčiau yra "peilišius" (apie "peilininką net nekalbu), bet jis irgi ne be nuodėmės.. :D P.s. Kaip taisyklė, sėkmingai ir lengvai žodis randa savo vietą kalboje, jei jis yra trumpas, lengvai ištariamas. Kuo trumpiau ir lengviau - tuo geriau. Visada. Bet toli gražu ne visada pavyksta tokius sukurti :) P.p.s. Pagal šiuos kriterijus "peilininkas" yra geriausias variantas - nors jis ir ilgesnis nei "peilišius", bet a) neturi neigiamos konotacijos, b) ištariamas lengviau. Bet mums peilininko neužtenka:) Šiaip, dabar man kilo tokia ideefix. O kodėl mums po žodžiu "peilininkas" "pakišt" visus profesionalus. Gaminantis peilius - tegul būna peiliadirbys. Kolekcionuojantis peilius - tegul būna peilių kolekcionierius. Besidomintis peiliais - peilininkas :D Ir visi išvardinti kartu :D O peiliamišiai, tai kur po tiltu su užaštrintu šaukštu bobutei penciją nešančios paštininkės laukia :D Joke. :) Bet kaip sakoma: "v každoj šutkie, jest dolia šutki". Mieli kolegos, tema gera. Bet ji nėra paprasta. Reikia galvot, diskutuot. Ir ieškot sutarimo. Ir kaip sakė vienas Armeno Džigarchaniano herojaus "padielnikas": "naiti konsensus, i nagami jevo, nagami..:D)

kai as paskaitau tokius

2010-12-18- 0:50

kai as paskaitau tokius tekstus kazkodel jauciuosi toks durnas :-/ :)

Tony rašė: kai as paskaitau

2010-12-18- 1:20

Tony rašė:kai as paskaitau tokius tekstus kazkodel jauciuosi toks durnas :-/ :)


Visi męs čia - pamišeliai. T.y. - peiliamišiai... XD
Atsakymo rašymas